![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() |
Vítejte v čajové škole Urasenke
Česká asociace cesty čaje Urasenke
Česká asociace cesty čaje Urasenke pořádá pravidelné studijní schůzky zájemců o Cestu čaje, při nichž se studenti pod vedením zkušených učitelů snaží prohloubit své znalosti i dovednosti. Ve spolupráci s Česko-japonskou společností, Velvyslanectvím Japonska v ČR a dalšími českými i japonskými subjekty máme řadu dalších aktivit, mezi něž patří třeba přednášky, veřejné prezentace čajového obřadu atd.
Urasenke Praha
Oficiální pobočka čajové školy Urasenke Kjótó
Česká pobočka školy Urasenke v Praze byla oficiálně otevřena v březnu 2000, pod záštitou choti tehdejšího prezidenta paní Dagmar Havlové a Česko-japonské společnosti. Kontakty se školou Urasenke v Kjótu a jejím velmistrem osobně jsou však již dřívějšího data: velmistr Sen Sóšicu byl mimo jiné iniciátorem jednání o navázání partnerských vztahů mezi Prahou a Kjótem. V roce 1991 byl pozvám prezidentem Václavem Havlem k návštěvě ČSFR a v roce 1996 byla uzavřena smlouva o partnerství mezi městy Praha a Kjóto. Díky tomuto partnerství a pochopení Hlavního města Prahy mohly započít práce na stavbě čajových místností na Můstku. Na jejich slavnostním otevření 1. dubna 2000 bylo přítomno několik vzácných hostů, jako Mons. Prof. PhDr.Tomáš Halík Th.D., dr.h.c., velvyslanec Japonska Hiroto Ishida s manželkou a další.
Od té doby se zde studenti věnují Cestě čaje a podpoře kulturních a osvětových aktivit zaměřených na studium a propagaci tradiční japonské kultury a mezinárodní kulturní spolupráce.

Cesta čaje
Studium Cesty čaje, Chado, je úkolem na celý život a je také zrcadlení běhu života. V nespočtu druhů příprav čaje, v květinové výzdobě čajové místnosti, zvoleném náčiní i svitku zavěšeném ve výklenku místnosti se odráží koloběh měnící se v průběhu čtyř ročních období. Vše je pečlivě připraveno tak, aby se hostitel a hosté mohli sejít v klidné, uvolněné a vnímavé atmosféře.

WA, KEI, SEI, DŽAKU

Smysl Cesty čaje
Čtyři principy Cesty čaje
Jediným záměrem hostitele je zajistit hostům příjemný a nezapomenutelný prožitek vzájemné blízkosti a neopakovatelnosti čajového setkání. A tak našlapování po Cestě čaje není jen snahou o zvládnutí etikety, rolí při čajovém setkání či dosažení dokonalosti v manipulaci s čajovým náčiním, ale je především o vnímavosti, o pokoře i o ochotě postoupit své pohodlí druhému. S tím souvisí také čtyři principy Cesty čaje, japonské výrazy wa, kei, sei, džaku můžeme přeložit jako harmonie, úcta, čistota a zklidněná mysl.
Umění dávat
Cesta čaje je uměním dávat. Dávat nejen misku lahodného čaje, v níž se skrývá hostitelova práce a úsilí, ale dávat druhému také sám sebe. Cesta čaje je ale i uměním přijímat druhé takové, jací jsou. Setkávat se s nimi bez předsudků, bratrským způsobem, který nečiní ani nehledá rozdíly, naopak snaží se najít porozumění, souznění a společnou vůli.
Jedinečnost okamžiku
Naučit se lépe vycházet s lidmi, naučit se dívat na svět kolem otevřenýma očima a vnímat to, kolem čeho většina lidí chodí bez povšimnutí. Naučit se vnímat krásu zdánlivě obyčejných věcí a situací, naučit se zachytit a užít si každičký neopakovatelný okamžik našeho života. O smyslu studia by se dala napsat celá kniha a je velmi obtížné veškeré přínosy studia vysvětlit. Japonci říkají: „Nauč se základy a otevře se ti cesta.“
Jakmile začnete studovat, začne se i Vám Vaše cesta otevírat a začnete být schopni vnímat, co vše Vám studium dává.
Přesto, nebo právě proto, může podstatu studia Cesty čaje každý vidět někde jinde. Pro někoho to může být zvládnutí vlastní techniky přípravy čaje a schopnost pohostit tímto způsobem své přátele. Pro někoho je to způsob odpočinku, relaxace a vyvážení svého uspěchaného všedního života. Může to být i zlepšení schopnosti ovládat se, být trpělivý, naučit se dělat věci naplno a poctivě.

Tradice

Jak probíhá výuka
Historie čajové školy Urasenke
Tradice „Cesty čaje“ školy Urasenke vychází z principů, které v 16. století formuloval největší z mistrů čaje Sen no Rikjú (Sóeki). Po Rikjúově smrti, ke které byl za nejasných okolností odsouzen tehdejším vládcem Japonska Tojotomi Hidejošim zaznamenal rod Sen násilný rozpad. Po nějaké době se však naštěstí podařilo prosadit jeho rehabilitaci a mistrův adoptivní syn Šóan (Sódžun) získal svolení přenést otcův majetek na místo zvané Ogawa (v blízkosti chrámu Hompódži v Kjótu) a vyučovat tu čaji.
Studium Cesty čaje
V Japonsku je užíván výraz minarai – čili učení se pozorováním a i toto je podstatná část učebního procesu. Učitel u každého studenta individuálně rozvíjí jeho schopnosti a znalosti. Opakováním se studenti snaží zvládnout jednotlivé technické úkony a postupně je zdokonalovat. Zároveň se postupně učí novým a novým druhům přípravy.
"Udělej lahodnou misku čaje. Urovnej dřevěné uhlí tak, aby se na něm ohřála voda. Květiny uprav tak, jak vypadají na louce. V létě vyvolávej pocit chladu, v zimě tepla. Vše konej s předstihem. Buď připraven na déšť. A měj ohledy ke každému, v jehož společnosti se ocitneš."
Sen Rikjú
Nadcházející události
- Hatsugama 2021so 23. 1.Na Můstku 8

Reportáž - Japonský čajový obřad
